Teknoloji Nedir?
#1
[Resim: teknoloji-nedir-kisaca-tanimi.jpg]

Teknoloji nedir sorusuna çoğu insanın cevabı örnek vermek olacaktır. “Cebimdeki telefon, arabalar, bilgisayarlar, yapay zeka…” gibi. Ancak çok az kişi teknolojiyi teknolojinin kendi tanımı ile anlatabilir. Teknoloji, insanların gereksinimlerine yönelik araç ve gereçlerin yapılıp üretilmesi için gereken bilgi – yetenektir. Teknolojinin bir başka kafadan tanımı da, bir sanayi dalıyla ilgili üretim yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aletleri kapsayan bilgi şeklinde söylenebilir.

En kısa tanımıyla teknoloji, insanoğlunun bilimi kullanarak hayatı kolaylaştırmak için yaptığı şeylerdir. Yani en basit ve en açıklayıcı tanımıyla, teknoloji bu şekilde ifade edilebilir. Yunanca da sanat ve bilmek kelimelerinden oluşan teknoloji, tekno-logia sözcüğünden gelmektedir. Tehnikos ustalık, teknik bilgi gibi anlamlara gelirken, logia ise sanat, bilim, yetenek gibi anlamlara gelmektedir.

[Resim: teknoloji-ne-demek.gif]

Ve bir insan etkinliği olan teknolojinin asıl amacı, yaşamı daha kolay hale getirmektir. Gerçi içinde bulunduğumuz çağda, bu amaca fazlasıyla ulaşılmış olduğunu ve işin yarardan ziyade zarara dönüştüğünü söyleyebiliriz...

Cevapla
Beğenenler:


Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.

[-]
Hızlı Cevap
Konu
Bu mesaj için cevabınızı buraya yazınız.Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi