Mobil Uygulama Geliştirme Adımları
#1
[Resim: mobil-uygulama-gelistirme-cw-cw-800x500_c.jpg]

Mobil uygulama geliştirme adımları

Her gün bir çok kez kullandığımız mobil uygulamalar, hayatımızı bir çok yönden kolaylaştırıyor. Mobil uygulama geliştirme, planlı ve titizlikle yapılan bir çalışmadır. Mobil cihazımıza kolayca indirdiğimiz bir mobil uygulama, kullanıcıya ulaşmadan önce aşağıdaki adımlardan geçilerek hazırlanmaktadır:

1. Mobil uygulama geliştirme analizi

Mobil uygulama geliştirme adımlarının ilki, her çalışmada olduğu gibi analizdir. Alınan brief doğrultusunda uygulamanın tüm özelliklerinin en baştan belirlenmesine çalışılır. Uygulama geliştirmenin belki de en önemli aşaması olan analiz ile uygulamanın 5N1K verileri ortaya çıkarılır.

2. Rakip incelemesi ve araştırma

Oluşturulan temel analizin detaylandırılması için araştırma yapılması gereklidir. Bu araştırma kullanıcı deneyimi tasarımının (UX design) da ilk adımını oluşturur. Uygulamanın benzerlerinin incelenmesi, rakiplerin durumu, SWOT gibi analiz teknikleri kullanılarak uygulamanın analizi geliştirilip son haline getirilir. Bu aşamadan sonra uygulamanın kullanıcı ile etkileşiminin temeli olan UX tasarımına başlanır.

3. Kullanıcı deneyimi tasarımı (UX design)

Kullanıcı deneyimi tasarımı, mobil uygulama geliştirme sürecinin en dikkatle yapılması gereken adımıdır. Hazırlanacak olan uygulama bir çok farklı tipteki kullanıcı tarafından bir çok farklı senaryo altında kullanılabilir. Bu nedenle uygulamayı kullanacak kişileri (persona) tanımlamak ve bu tanımlamalara göre kullanıcı deneyimi haritasını ve bilgi mimarisini hazırlamak gereklidir. Bütün bu çalışmalar, doğru modellemeyi ve arayüz tasarımını yapmaya yönelik temel adımlardır. Kullanıcıların alışkanlık, hareket ve geçmiş deneyimlerinin göz önüne alınması, uygulamanın çalışması sırasında oluşabilecek sorunların baştan engellenmesini sağlar.

4. Programlama

Mobil uygulama geliştirme çalışmasında başarı olmak, doğru yapılmış tasarım kadar doğru bir şekilde programlama yapmakla olasıdır. Analiz sırasında karar verilen iki temel unsura göre programlama çalışması değişiklik gösterir. Bunlardan biri uygulamanın yayınlanacağı mobil platform (iOS, Android, Windows), bir diğeri de mobil uygulama geliştirme yaklaşımıdır. Hedefe göre programlama altyapısı kararı verildikten sonra; hızlı çalışacak, hatadan ayıklanmış, olası en az kaynağı tüketecek (çünkü mobil cihazlarda hafızadan saklama alanına veri iletişiminden ısınmaya kadar bir çok önemli kriter bulunmaktadır) uygulama kodlaması yapılır.

5. Test ve yayın

Yapılan tüm çalışmalarda olduğu gibi hazırlanan ürün her türlü olası şart için test edilmelidir. Mobil uygulama geliştirme, mobil cihazların çeşitliliğinden ötürü, çok fazla ve planlı test yapılması gereken bir alandır. Tüm yapılan testlerin sonunda, hedef kitleye uygun ve sorunsuz çalışan bir mobil uygulamayı ilgili ortamda yayına almak, uzun ve yorucu geçen bir sürecin en son adımıdır.

Poligon Interactive olarak tüm mobil uygulama geliştirme süreçlerimizde, bu beş adımı uyguluyor ve gereksinim duyulan Android uygulamaları ve iOS uygulamaları sorunsuz, hızlı çalışan, kullanıcı dostu bir şekilde üretiyoruz. Siz de bizimle çözümlerimiz hakkında iletişime geçin.


Cevapla
Beğenenler:


Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.

[-]
Hızlı Cevap
Konu
Bu mesaj için cevabınızı buraya yazınız.Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi